Marka Oluşturmada Logo’nun Önemi

Yirmi birinci yüzyılda çevremizde görebileceğimiz her türlü kurum ve kuruluşun kendilerine ait birer logoya sahip olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi farklı temellere dayanmaktadır. Farklı duyulara hitap etmenin akılda kalıcılığı artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Görme, işitme, koku, tat ve hissetme temel duyularımızdandır. Örneğin, bir restoranın size sunduğu ürün yiyecek olduğundan hitap ettiği ana duyumuz tat almadır. Lezzetli bir akşam yemeği yediğimiz bir işletme elbette ki aklımızda yer edecektir, yoksa öyle değil mi? Şimdi ise aynı senaryoyu farklı duyulara da değinerek tekrar işleyelim. Yemeğimizi yediğimiz restoranda bu sefer güzel bir koku dikkatimizi çekiyor, bu kokunun ne olduğunu merak ediyoruz. Sonrasında ise gözümüz bu restoranın masanın üzerinde duran peçetelikteki logosuna ilişiyor. Renklerin ve simgelerin kullanımını incelemekten kendimizi alamıyoruz. Daha sonra ise arka planda çalına müziğe kulağımızı veriyoruz ve şarkı geçişlerinde bu restorana ait bir melodinin çalındığını farkediyoruz.

Beş duyunun dördüne hitap eden bu restoranın sizi nasıl etkilediğini, kafanızda ne kadar güçlü bir marka algısı kurduğunu ertesi gün anlıyorsunuz. Alışveriş yapmak için arabanıza biniyor ve yolculuk esnasında radyoda en sevdiğiniz programı dinlemeye başlıyorsunuz. Program reklam arasına girdiğinde ise reklamların arasından bir melodi size tanıdık geliyor. Evet, dün yemek yediğiniz restoranın jingle’ı karşınıza çıktı ve dün yediğiniz yemek ile ilgili bir çağrışım yapmanıza sebep oldu. Alışveriş merkezine gittiğinizde o kokuyu bir daha duyuyorsunuz ve kokunun geldiği yöne baktığınızda o restoranın bir başka şubesinin önünden geçmekte olduğunuzu anlıyorsunuz. Bunu bu kadar hızlı anlayabilme sebebiniz ise restoranın tabelasına baktığınız an daha önce hafızanıza atmış olduğunuz o logo ile yine karşılaşmış olmanız.

 

 

Tarih : 07.09.2016, Kaynak : mersinhaber.com

ücretsiz danışma formu
Marka Tescili, Patent Tescili ve Endüstriyel Tasarım Tescili konularının yanı sıra Hukuki konular ve Bilişim sektöründe de uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Bu sitenin tüm hakları MGR Patent ve Bilişim Hizmetleri 'ne aittir. Sitede kullanılan yazılı ve görsel materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan indirim ve kampanyalar, hizmet kapsamının genişletilmesi durumunda fiyat farklılıkları gösterebilir. Süreli indirim ve kampanyaların geçerlilik tarihleri kampanya detay sayfalarında belirtilmektedir.
MGR PATENT VE BİLİŞİM HİZMETLERİ
Soğanlık Yeni Mh. Pegagaz Sk. Pega Kartal A Blok No.6 K.4 D.20 Kartal, İstanbul
T: 0 (850) 885 11 03 / F: 0 (850) 885 11 04 / E: [email protected]

© 2007-2018 | Gizlilik Sözleşmesi | Güncel Haberler | Site Haritası