Endüstriyel Tasarım İzleme, Marka Tescili, Patent, Web Tasarımı, Kurumsal Kimlik

Endüstriyel Tasarım İzleme

Bir endüstriyel tasarımın tescil edilmiş olması tasarıma tam olarak koruma sağlamamaktadır. Mevzuat gereğince yapılan tasarım başvuruları benzerlik araştırmasına tabi tutulmadan bültende yayınlanmaya başlamaktadır. Altı aylık bülten sürecinde itiraz almayan her tasarım tescil ile sonuçlanmaktadır. Bu şartlarda benzerlik yada yenilikten yoksun olma bildirimi sadece yapılan itirazlar ile Türk Patent Enstitü tarafından incelemeye alınmaktadır.Bu işleyiş gereğince endüstriyel tasarım bülten analizi ve endüstriyel tasarım izlenmesi oldukça önem taşımaktadır. Tasarım izleme , benzer hatta birebir yayınlanan tasarım başvurularının tescil almasını engelleyebilmek adına tek yoldur. Aksi durumda başvuru tescil ile sonuçlanmakta ve iptali hükümsüzlük davası ile sağlanabilmektedir. Dava süreci ise artı maliyet ve zaman kaybı anlamına gelmeketedir.

Tasarım izleme işlemi ile resmi tasarımlar bülteninde her ay yayınlanan tasarımlar arasında benzerlik araştırması yapılmakta ve düzenli olarak tasarım sahipleri ile her ay raporlar halinde paylaşılmaktadır.Benzer olduğu düşünülen endüstriyel tasarımlara hazırlanacak itiraz dosyaları ile birlikte başvurusu yapılan müracaatların iptali mümkündür.

Tasarım bülten itirazları kendi tasarımlarınıza benzer olduğu gerekçesi ile yapılabildiği gibi , tasarım tesciliniz olmasa dahi özgün ve yeni olmadığı gerekçesi ilede yapılabilir. Çünkü bir başvurunun endüstriyel tasarım olma kriterleri arasında en önemlisi o ürünün dünyada yeni olma ve özgün olma özelliğidir.

Endüstriyel tasarım ; diğer sınai haklar gibi firmaların sektördeki vizyonunu yansıtmaktadır. Olası taklitler firmanın saygınlığına zarar verebilir. Tasarım izleme ile birlikte bu durumun önü kesilecektir. Ayrıca tasarımların takip edilmesi , başvuru yapılan firmaların izlenmesi sektöre bakış açısı bakımındanda aydınlatıcı olacak ve geliştirme faaliyetlerini sağlam temellere dayandırılmasını sağlayacaktır.

Endüstriyel tasarım izleme işlemi ;

Tasarım rürün grubunu içeren anahtar kelimelere göre

Locarno sınıflandırmasına göre

Firma isimlerine göre

Tasarımcı isimlerine göre yapılabilmektedir.

Tasarım izleme işlemi yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı içinde geçerli olan özellikle benzerlik araştırması yapılmayan ülkeler için ise oldukça önemli olan bir hizmet kapsamıdır. Yurtdışında yapılan müracaatlar içinde yenilik ve özgünlüğün geçerli olduğu düşünülür ve hukuksal işlemlerin yurtdışı için daha maliyetli olduğu göz önünde bulundurulur ise yurtdışı tasarım izleme işlemi tasarım sahibi firmalar için özellikle odak noktası olmalıdır.

ücretsiz danışma formu
Marka Tescili, Patent Tescili ve Endüstriyel Tasarım Tescili konularının yanı sıra Hukuki konular ve Bilişim sektöründe de uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Bu sitenin tüm hakları MGR Patent ve Bilişim Hizmetleri 'ne aittir. Sitede kullanılan yazılı ve görsel materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan indirim ve kampanyalar, hizmet kapsamının genişletilmesi durumunda fiyat farklılıkları gösterebilir. Süreli indirim ve kampanyaların geçerlilik tarihleri kampanya detay sayfalarında belirtilmektedir.
MGR PATENT VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Soğanlık Yeni Mh. Pegagaz Sk. Pega Kartal A Blok No.6 K.4 D.20 Kartal, İstanbul
T: 0 (850) 885 11 03 / F: 0 (850) 885 11 04 / E: info@mgr.com.tr

Gizlilik Sözleşmesi | Mesafeli Satış Sözleşmesi | İptal, İade Koşulları ve Bilgi Güvenliği
© 2007-2018 | Güncel Haberler | Site Haritası