Tasarım İzleme

Tasarım İzleme

Bir tasarımın tescil edilmiş olması tasarıma tam olarak koruma sağlamamaktadır. Mevzuat gereğince yapılan tasarım başvuruları benzerlik araştırmasına tabi tutulmadan bültende yayınlanmaya başlamaktadır. Altı aylık bülten sürecinde itiraz almayan her tasarım tescil ile sonuçlanmaktadır. Bu şartlarda benzerlik yada yenilikten yoksun olma bildirimi sadece yapılan itirazlar ile Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu işleyiş gereğince tasarım bülten analizi ve tasarım izlenmesi oldukça önem taşımaktadır. Tasarım izleme, benzer hatta birebir yayınlanan tasarım başvurularının tescil almasını engelleyebilmek adına tek yoldur. Aksi durumda başvuru tescil ile sonuçlanmakta ve iptali hükümsüzlük davası ile sağlanabilmektedir. Dava süreci ise artı maliyet ve zaman kaybı anlamına gelmeketedir.

Tasarım izleme işlemi ile resmi tasarımlar bülteninde her ay yayınlanan tasarımlar arasında benzerlik araştırması yapılmakta ve düzenli olarak tasarım sahipleri ile her ay raporlar halinde paylaşılmaktadır. Benzer olduğu düşünülen tasarımlara hazırlanacak itiraz dosyaları ile birlikte başvurusu yapılan müracaatların iptali mümkündür.

Tasarım bülten itirazları kendi tasarımlarınıza benzer olduğu gerekçesi ile yapılabildiği gibi, tasarım tesciliniz olmasa dahi özgün ve yeni olmadığı gerekçesi ilede yapılabilir. Çünkü bir başvurunun tasarım olma kriterleri arasında en önemlisi o ürünün dünyada yeni olma ve özgün olma özelliğidir.

Tasarım; diğer sınai haklar gibi firmaların sektördeki vizyonunu yansıtmaktadır. Olası taklitler firmanın saygınlığına zarar verebilir. Tasarım izleme ile birlikte bu durumun önü kesilecektir. Ayrıca tasarımların takip edilmesi, başvuru yapılan firmaların izlenmesi sektöre bakış açısı bakımındanda aydınlatıcı olacak ve geliştirme faaliyetlerini sağlam temellere dayandırılmasını sağlayacaktır.

Tasarım izleme işlemi ;

Tasarım rürün grubunu içeren anahtar kelimelere göre

Locarno sınıflandırmasına göre

Firma isimlerine göre

Tasarımcı isimlerine göre yapılabilmektedir.

Tasarım izleme işlemi yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı içinde geçerli olan özellikle benzerlik araştırması yapılmayan ülkeler için ise oldukça önemli olan bir hizmet kapsamıdır. Yurtdışında yapılan müracaatlar içinde yenilik ve özgünlüğün geçerli olduğu düşünülür ve hukuksal işlemlerin yurtdışı için daha maliyetli olduğu göz önünde bulundurulur ise yurtdışı tasarım izleme işlemi tasarım sahibi firmalar için özellikle odak noktası olmalıdır.


Tasarım İzleme hizmetimiz ile ilgili 7/24 Whatsapp hattımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Online ödemede tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı


Neden MGR?

Tecrübelidir. Konusunda uzman danışmanlarımız size en doğru çözümü sunmaktadır.

Güvenilirdir. Web sitesi üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar 2048 bit EV SSL ile şifrelenmektedir ve tarafımızdan size gönderilen tüm e-postalar digital olarak imzalanmaktadır.

Takipçidir. Aldığınız hizmet ile ilgili süreçleri özenle takip ediyor, belirli periyodlarla sizleri bilgilendiriyoruz.

Sektörlerinin lider firmaları bizi tercih etmektedir. Referans sayfamızı incelemek ister misiniz?

Ücretsiz Danışma Formu

Bilgi alabilmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.