Endüstriyel Tasarım İtiraz İşlemleri, Marka Tescili, Patent, Web Tasarımı, Kurum

Endüstriyel Tasarım İtiraz İşlemleri

Bir endüstriyel tasarımın korunabilmesi için dünya çapında mutlak yenilik kriterine sahip olması gerekmektedir.Ancak ülkemiz koruma sisteminde başvuru esnasında tasarımlar yenilik yönünden bir araştırmaya tabi tutulmamaktadır. Yapılan başvurular şekli açıdan bir eksiklik içermiyor ise resmi bültende yayınlanmaktadır.İlgili endüstriyel tasarım başvurularına özgün olmadığı yada yenilik kriteri içermediği gerekçeleri ile itiraz edilebilir.

Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanan Resmi endüstriyel tasarım bültenlerinde yayınlanan tasarımlara yasal süreler dahilinde itiraz edilmesi özellikle tasarım sahiplerinin hak kayıpları yaşamasını engellemektedir.Aksi durumda 6 aylık bülten sürecinde itiraz gelmeyen tasarım başvurularının tasarım tescili kesinlik kazanacaktır.Tescili kesinlik kazanmış endüstriyel tasarımların iptali ancak Fikri ve Sınai Haklar mahkemelerince sağlanmaktadır.

Tasarımların korunmasını sağlamak mevcut mevzuat gereğince sadece endüstriyel tasarım tescili belgesi almak ile mümkün olmamaktadır. Tescilli tasarımların takibini sağlamak , resmi bültenlerde yayınlanan benzerlerinden haberdar olabilmek ve yasal süreler içerisinde benzer yada yeni görülmeyen başvurulara itiraz gerçekleştirmek oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

ücretsiz danışma formu
Marka Tescili, Patent Tescili ve Endüstriyel Tasarım Tescili konularının yanı sıra Hukuki konular ve Bilişim sektöründe de uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Bu sitenin tüm hakları MGR Patent ve Bilişim Hizmetleri 'ne aittir. Sitede kullanılan yazılı ve görsel materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan indirim ve kampanyalar, hizmet kapsamının genişletilmesi durumunda fiyat farklılıkları gösterebilir. Süreli indirim ve kampanyaların geçerlilik tarihleri kampanya detay sayfalarında belirtilmektedir.
MGR PATENT VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Soğanlık Yeni Mh. Pegagaz Sk. Pega Kartal A Blok No.6 K.4 D.20 Kartal, İstanbul
T: 0 (850) 885 11 03 / F: 0 (850) 885 11 04 / E: info@mgr.com.tr

Gizlilik Sözleşmesi | Mesafeli Satış Sözleşmesi | İptal, İade Koşulları ve Bilgi Güvenliği
© 2007-2018 | Güncel Haberler | Site Haritası