Patent Lisans İşlemi, Marka Tescili, Patent, Web Tasarımı, Kurumsal Kimlik, Endü

Patent Lisans İşlemi

Patent, sahibine üretim ve kullanım hakkı verdiği gibi satış ve kullandırma yöntemi ile gelir imkanı da sağlamaktadır. Bir patentin sahibi tarafından verilen kullanım hakkı lisans olarak adlandırılır.

Lisans; inhisari lisans veya inhisari olmayan lisans şeklinde verilebilir.

İnhisari lisans kapsamında patent sahibi hakkını saklı tutmadıkça patentini kendisi kullanamadığı gibi başkalarına da kullanım hakkı veremez.

İnhisari olmayan lisans kapsamında patent sahibi kendisi patenti kullanabileceği gibi başkalarına da bu hakkı verebilmektedir.

Lisans sözleşmeleri mutlaka Türk Patent Enstitüsü siciline kayıt edilmelidir.

Kanundan kaynaklı yetki ile buluş sahibi lisans sözleşmesi yapmaya mecbur kılınıyor ise bu durum zorunlu lisans olarak adlandırılmaktadır.

Argeye yatırım yaparak buluşlarına önem veren firmalar için lisans anlaşmaları gelir sağlamaktadır. Patentler üzerindeki lisans talepleri , o patentin ne kadar değer gördüğünün ve sanayiye uygulanabilir olduğunun kanıtıdır. Bu durum patent sahiplerinin gerçek anlamıyla da buluş yaratabildiklerinin de bir göstergesidir. Ticarileşebilen bir patent katma değeri yüksek buluş demektir.

Patent lisans işlemleri hak kaybı yaratabilecek anlaşmalar olduğundan konusunda uzman vekil firmalar tarafından yapılması önerilmektedir.Lisans sözleşmelerinin hazırlanması özel bir uzmanlık gerektirmektedir.

ücretsiz danışma formu
Marka Tescili, Patent Tescili ve Endüstriyel Tasarım Tescili konularının yanı sıra Hukuki konular ve Bilişim sektöründe de uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Bu sitenin tüm hakları MGR Patent ve Bilişim Hizmetleri 'ne aittir. Sitede kullanılan yazılı ve görsel materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan indirim ve kampanyalar, hizmet kapsamının genişletilmesi durumunda fiyat farklılıkları gösterebilir. Süreli indirim ve kampanyaların geçerlilik tarihleri kampanya detay sayfalarında belirtilmektedir.
MGR PATENT VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Soğanlık Yeni Mh. Pegagaz Sk. Pega Kartal A Blok No.6 K.4 D.20 Kartal, İstanbul
T: 0 (850) 885 11 03 / F: 0 (850) 885 11 04 / E: info@mgr.com.tr

Gizlilik Sözleşmesi | Mesafeli Satış Sözleşmesi | İptal, İade Koşulları ve Bilgi Güvenliği
© 2007-2018 | Güncel Haberler | Site Haritası