Marka Araştırma, Marka Tescili, Patent, Web Tasarımı, Kurumsal Kimlik, Endüstriy

Marka Araştırma

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran her türlü işaret marka olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde markaların değeri ticari işletmelerin değerinin üstüne çıkmaktadır. Marka işletmelerin yüzü ve değeri haline gelmiştir. Bu sebep ile güçlü bir marka yaratabilmek öncelik ile doğru markayı bulmak ile başlamaktadır.Tescil başvuru süreci yaklaşık olarak 1 yılı bulmaktadır.Genellikle markalar önerilmese dahi tescile bağlandıktan sonra değil başvuru yapıldıktan sonra kullanılmaya başlanmaktadır. Bu durum ön araştırmayı daha da önemli hale getirmektedir. Doğru yapılan marka araştırması ile alınan riskler minimize edilmelidir.Aksi durumda markaya harcanan yatırım boşa giden bir maliyet olacaktır.

Marka başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent Enstitüsü uzmanları tarafından marka çeşitli açılardan araştırılmaktadır. Markanın ; marka olabilme kriterlerine uyması , vasıf taşımaması , genel ahlaka aykırı olmaması özelliklede benzerlerin bulunmaması gibi özelliklere sahip olması gerekir. En önemlisi ve genelde ret sebeplerinin en yüksek olduğu konu ise benzer markaların varlığıdır.Müracaat yapılmadan önce benzerlik araştırmasının etkin bir şekilde yapılması marka sahiplerinin en önem verdiği konu , vekil firmalarında asli görevi olmalıdır.

Türk Patent Enstitüsü arama ekranından gerçekleştirilen marka araştırmaları sadece birebir ölçütte yapıldığı için yanıltıcı olmaktadır. Markaların süreçlerinin red ile sonuçlanması hak kayıplarına neden olacağı için vekil firmalar tarafından detaylı yapılması en doğru yöntemdir.Vekil aracılığı yapılan araştırma neticesinde markanın tescile bağlanabilme olasılığı araştırılmalı ve emsal örnekler ile yorumlanmalıdır. Bu analizler marka müracaatı yapmayı düşünen işletmeler için aydınlatıcı olacak ve yatırımlarını güvenle yönlendirmesini sağlayacaktır.

Marka araştırması;

-Tescil edilebilirlik krtiterine uygunluk açısından

- İlgili emtia belirlemesinin doğru yapıldığının tespitine göre

- Fonetik (işitsel) açıdan müsaitliğine göre

- Görsel açıdan müsaitliğine göre

- Özel korunan markalar ile benzerliği olmaması açısından

- Sektörel ibareleri kapsamaması bakımımından detaylı yapılmalıdır.

Marka araştırma işleminin yurtdışı müracaatlar öncesindede detaylı olarak yapılması doğabilecek hak kayıplarını önlemek için gereklidir. Özellikle yurtdışı marka müracaatı maliyetlerinin ve ihracaat giderlerinin yüksek olması yurtdışı marka araştırmayı önemli kılmaktadır.

ücretsiz danışma formu
Marka Tescili, Patent Tescili ve Endüstriyel Tasarım Tescili konularının yanı sıra Hukuki konular ve Bilişim sektöründe de uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz.

Bu sitenin tüm hakları MGR Patent ve Bilişim Hizmetleri 'ne aittir. Sitede kullanılan yazılı ve görsel materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan indirim ve kampanyalar, hizmet kapsamının genişletilmesi durumunda fiyat farklılıkları gösterebilir. Süreli indirim ve kampanyaların geçerlilik tarihleri kampanya detay sayfalarında belirtilmektedir.
MGR PATENT VE BİLİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Soğanlık Yeni Mh. Pegagaz Sk. Pega Kartal A Blok No.6 K.4 D.20 Kartal, İstanbul
T: 0 (850) 885 11 03 / F: 0 (850) 885 11 04 / E: info@mgr.com.tr

Gizlilik Sözleşmesi | Mesafeli Satış Sözleşmesi | İptal, İade Koşulları ve Bilgi Güvenliği
© 2007-2018 | Güncel Haberler | Site Haritası