Marka Tescili

Marka Tescili

Marka tescili; bir işletmenin temellerini oluşturan ana kriterlerden biridir.

İşletmenin tüm mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayıran her türlü işaret marka olarak adlandırılmaktadır. Günümüz koşullarında markaların değeri, firmaların değerinin üzerinde olup tüketicinin seçiciliği noktasında yönlendirici olan en önemli dayanaktır. Bu şartlarda tescilli markalar işletmelerin ticari hayatlarında ki prestij olarak değerlendirilmektedir. Güçlü bir markaya sahip olmanın yarattığı güven, o işletmenin yükselişinde en önemli adım olmaktadır.

Marka tescilinin hukuksal anlamda marka sahibine tanıdığı yetkiler markalarına karşı kötü niyetli girişimlerin önlenmesini sağlamakta, taklit, kopya ve haksız rekabete karşı işletmeyi korumaktadır. Marka sahibi, markasının izni dışında kullanımına karşı tüm yasal haklara sahiptir.

Marka müracaatı gerek başvuru aşamasında gerekse tescil süresinin takibi konusunda uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için, vekil aracılığı ile yapılması hak kaybı yaşanmaması adına gereklidir. MGR Patent olarak bünyemizdeki yetkin marka uzmanları ve hukuk kadrosu ile marka araştırmasından tesciline kadar geçen tüm süreçlerde müvekkillerimize güvenilir danışmanlık hizmeti sunmaktayız.


Marka Tescili hizmetimiz ile ilgili 7/24 Whatsapp hattımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Online ödemede tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı


Marka Tescili ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Marka hakkından vazgeçilebilir mi?

Marka sahibi Türk Patent ve Marka Kurumu 'na gerekli evrakları bildirmek kaidesi ile marka hakkının tamamından yada bir kısım emtialarından vazgeçebilmektedir.

Şahıslar marka sahibi olabilir mi?

Şahıslar marka sahibi olabilmektedir. Şahısların ticari bir işletme sahibi olması (tacir olması) şartı aranmamaktadır.

Emtia yada sınıf ne anlama gelmektedir?

Marka tescilinde faaliyet alanına göre tescil yaptırılması gerekmektedir. Bu amaç ile mal ve hizmet grupları ayrı olmak kaydı ile toplamda 45 adet sınıf bulunmaktadır. Marka başvurusu yapılmadan önce sınıf tercihinin doğru yapılması, kendi faaliyet alanımızda tam koruma sağlanabilmesi için önem taşımaktadır.

Marka tescili ile patent aynı anlama mı gelmektedir?

Marka ve patent aynı anlama gelmemektedir. Marka kullanmakta olduğunuz ayırt edici isim, logo ve işaretlerinizi korur iken patent tescili teknik anlamda yeniliği olan buluşlarınız için koruma kapsamı sağlamaktadır.

Marka müracaatı ile tüm Dünya'da koruma koruma altında olur muyum?

Marka müracaatları ulusal olup, tescil talep edilen her ülke için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir. Bu sebep ile Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan bir müracaat Türkiye sınırları için geçerli olmaktadır.

Marka tescilinde koruma ne kadar sürer?

Marka tescilinde koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl sürmektedir ve yenileme talebi 10 yıllık sürenin bitmesinden 6 ay önce başlamaktadır. Marka sahibinin talebi doğrultusunda yenileme hakkı sonsuz devam edebilmektedir.

Tescilli bir markayı kullanma zorunluluğu var mıdır?

Tescilli bir markanın haklı bir sebep olmaksızın 5 yıl süre ile kullanılmaması durumunda mahkeme kararı ile iptali mümkündür.

Tescilli bir markanın, aynı sınıfta başka biri tarafından tekrar başvuru yapılabilir mi?

Mevcutta var olan bir marka için aynı sınıfta farklı bir sahip tarafından başvuru yapılması durumunda yapılan marka müracaatı red kararı ile sonuçlanacaktır. Ancak mevcut marka sahibinden alınabilecek bir muafakatname ile yeni yapılan tescil başvurusu müspet sonuç alabilmektedir. Böyle bir durumda aynı marka iki farklı sahip adına tescilli olabilmektedir.

 

Marka tescil başvurusu nereye yapılmaktadır?

Türkiye için yapılan marka başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmakta olup, tek yetkili kurumdur.


Neden MGR?

Tecrübelidir. Konusunda uzman danışmanlarımız size en doğru çözümü sunmaktadır.

Güvenilirdir. Web sitesi üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar 2048 bit EV SSL ile şifrelenmektedir ve tarafımızdan size gönderilen tüm e-postalar digital olarak imzalanmaktadır.

Takipçidir. Aldığınız hizmet ile ilgili süreçleri özenle takip ediyor, belirli periyodlarla sizleri bilgilendiriyoruz.

Sektörlerinin lider firmaları bizi tercih etmektedir. Referans sayfamızı incelemek ister misiniz?

Ücretsiz Danışma Formu

Bilgi alabilmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.